Směrnice o poskytování reprodukčních práv
Směrnice o poskytování reprodukčních práv ke sbírkovým předmětům a fotografických služeb
Směrnice upravuje podmínky, za kterých ČMS poskytuje reprodukční právo ke svým sbírkovým předmětům a fotografiím pro účely studijní, soukromé, odborné, populárně naučné a komerční.
Udělení reprodukčního práva ke zhotovení kopie sbírkového předmětu (odlitek, faksimile, novotisk) uděluje ředitel muzea individuálně podle charakteru záměru a není předmětem této směrnice.
I. Postup udělení reprodukčního práva
- Kurátoři podsbírek ČMS připraví návrh Smlouvy o udělení jednorázového reprodukčního práva (vzor viz příloha č. 1) na základě písemné žádosti. Tato žádost musí obsahovat:
- Údaje o žadateli – jméno, adresu a datum narození u fyzických osob nebo název instituce (firmy), sídlo, zastoupení (statutární orgán), IČ, kontaktní údaje (jméno, e-mail a telefon) u právnických osob.
- Účel reprodukce, v případě plánovaného vydání jakékoliv tiskoviny termín vydání a náklad.
- Inventární čísla či jiné nezaměnitelné identifikátory požadovaných sbírkových předmětů či fotografií.
- Specifikace účelu poskytnutí reprodukčních práv:
- Studijní – reprodukce v seminárních, bakalářských, diplomových, disertačních pracích apod.
- Soukromý – reprodukce určené k soukromým (například genealogickým účelům), které nejsou prezentovány veřejnosti.
- Vědecký – odborná knižní produkce, odborná periodika a sborníky, příležitostné a nízkonákladové publikace úzce odborného změření určené
pro odbornou veřejnost, splňující náležitosti vědecké práce (poznámkový aparát s citováním zdrojů), odborné průzkumy – stavebně historické, archeologické a jiné odborné průzkumy. - Populárně naučný – dokumentární filmy, populárně naučné publikace, ilustrace článků v periodickém tisku apod.
- Výstavy – pořádané za účelem vědecké nebo populárně naučné osvěty
- Komerční – veškeré reklamní použití k firemní propagaci, kalendáře, pohlednice, publikace určené pro turistický ruch, obrazové publikace, denní tisk či populární časopis, komerční výstavy apod.
- Propagace muzea
- Návrh smlouvy je postoupen vedoucímu odborného oddělení ke kontrole a přidělení evidenčního čísla smlouvy.
- Reprodukční právo uděluje výhradně ředitel muzea nebo jeho statutární zástupce na základě podkladů vedoucího odborného oddělení.
- Poplatek za udělení reprodukčního práva je žadateli fakturován na základě platného ceníku (viz příloha č. 2).
- Finanční prostředky získané poskytovatelem na základě udělených reprodukčních práv se poskytovatel zavazuje použít výhradně na zkvalitnění a uchování svého sbírkového fondu.
II. Realizace a podmínky poskytnutí digitálních rozmnoženin
- Kurátoři ČMS poskytnou žadateli již zhotovené digitální rozmnoženiny (fotografie nebo skeny) sbírkových předmětů nebo tyto vytvoří.
- Žadateli bude dána možnost si sbírkové předměty sám vyfotografovat nebo nafilmovat pouze ve výjimečných případech s povolením kurátora, výhradně v jeho přítomnosti a za jím daných podmínek. Zároveň je žadatel povinen všechny takto získané digitální rozmnoženiny sbírkových předmětů poskytnout muzeu včetně licenčních práv k jejich dalšímu využití.
- Žadatel obdrží digitální rozmnoženiny sbírkových předmětů vždy až po zaplacení vyměřeného poplatku.
- V případě vydání digitálního dokumentu (internetový článek, filmový záznam apod.) je vydavatel povinen zaslat muzeu zdarma tuto digitální verzi pro dokumentární účely muzea (např. ve formátu PDF).
- V případě vydání tiskoviny je vydavatel povinen zaslat muzeu zdarma 2 výtisky pro dokumentární účely muzea.
- Při publikování reprodukce sbírkového předmětu musí být daný předmět vždy řádně označen místem původu ve znění, které bude specifikováno ve smlouvě.
- Digitální rozmnoženiny sbírkových předmětů a fotografií poskytne ČMS žadateli prostřednictvím digitálního úložiště.
- Digitální rozmnoženiny sbírkových předmětů jsou poskytovány v tiskové kvalitě. Na požádání může být vyhotoven i snímek ve vyšším rozlišení.
- Žadatel může poskytnuté digitální rozmnoženiny zveřejnit na internetu (webové stránky, sociální sítě atd.) za podmínek daných smlouvou a pouze za předpokladu, že zveřejněná digitální rozmnoženiny (fotografie, sken) bude v nízkém rozlišení, např. 72 až 150 DPI nebo maximální rozměr delší strany 500 pixelů, pokud nebude individuálně stanoveno jinak.
- Digitální rozmnoženinu díla, k němuž muzeum nemá licenci k užití dle autorského zákona, může být poskytnuta pouze s písemným souhlasem autora díla nebo oprávněného držitele majetkových práv (dědice). Tento souhlas si žadatel obstará sám na vlastní náklady a tvoří nedílnou součást uzavřené smlouvy o poskytnutí reprodukčních práv.
- Digitální rozmnoženina díla, k němuž muzeum nemá licenci k užití dle autorského zákona, ale zároveň autor není znám, nebo lze předpokládat, že hledání dědiců autora by bylo neúspěšné, takže by tato skutečnost zabránila v realizaci žádosti, může muzeum udělit souhlas k užití díla za předpokladu, že se žadatel smluvně zaváže nést veškeré právní i finanční důsledky případného autorského sporu.
- V případě ohrožení fyzického stavu nebo existence sbírkového předmětu mají kurátoři právo odmítnout poskytnutí reprodukčního práva.
- V případě, že dojde k uveřejnění digitální kopie sbírkového předmětu bez vědomí muzea a bez řádného a náležitě uděleného reprodukčního práva, může muzeum požadovat od této osoby úhradu reprodukčního poplatku zvýšeného o 100% + smluvní pokutu ve výši 5 000,- Kč.
- V případě, že dojde k předání digitální kopie třetí osobě bez vědomí muzea a bez řádného a náležitě uděleného reprodukčního práva, může muzeum požadovat od všech zúčastněných osob úhradu reprodukčního poplatku zvýšeného o 100% + smluvní pokutu ve výši 5 000,- Kč.
Směrnice nabývá platnosti a účinnosti 1. 7. 2020.
Současně se ruší doposud platná směrnice vydaná 15. 4. 2003.
Kutná Hora 30. 6. 2020
PhDr. Světlana Hrabánková,
ředitelka Českého muzea stříbra